Dobiega końca III edycja projektu „O finansach… w bibliotece. W dniach 4-5 listopada br. odbyło się w Warszawie seminarium podsumowujące tegoroczne działania w projekcie. Gościny udzieliła nam Mediateka Start-Meta – Filia Biblioteki Publicznej im. S. Staszica w Dzielnicy Bielany. Przez dwa dni 100 bibliotekarzy realizujących kursy „O finansach… w bibliotece” w swoich miejscowościach dzieliło się wiedzą i doświadczeniem.

Były także warsztaty, podczas których można było doskonalić swoje umiejętności w prowadzeniu kursu, a także w posługiwaniu się narzędziami online ułatwiającymi realizowanie projektów na odległość.

Sesja dobrych praktyk bibliotek realizujących spotkania edukacyjne dla osób starszych z zakresu edukacji finansowej w ramach projektu była przeprowadzona w formie webinarium – niedługo zamieścimy zapis sesji na stronie projektu w portalu.

W czasie seminarium zostały ogłoszone także wyniki konkursu na najlepszą historię uczestnika kursu „O finansach… w bibliotece”. Nagrody i wyróżnienia – sprzęt i akcesoria komputerowe, ekspres do kawy, karty do Empik – otrzymało 11 bibliotek oraz 11 uczestników spotkań, którzy zdecydowali się opowiedzieć swoje historie przedstawione przez bibliotekarzy w formie filmików lub prezentacji. Autorzy nagrodzonych historii – uczestnicy spotkań edukacyjnych w bibliotekach byli także obecni na seminarium. Historie te są dostępne online – w serwisie YouTube lub SlideShare.

Laureaci konkursu:

I miejsce
Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich, woj. wielkopolskie
Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury. Biblioteka w Koziegłowach, woj. śląskie

II miejsce
Miejska Biblioteka Publiczna w Złotoryi, woj. dolnośląskie

III miejsce
Miejska Biblioteka Publiczna w Sławkowie
, woj. śląskie
Biblioteka Publiczna w Sławie, woj. lubuskie

Wyróżnienia
Biblioteka Publiczna Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, woj. małopolskie
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie, woj. warmińsko-mazurskie
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, woj. małopolskie
Biblioteka Publiczna w Zielonkach, woj. małopolskie

Wyróżnienie specjalne FRSI
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, woj. małopolskie
Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, woj. lubelskie

W tegorocznej edycji projektu wzięło udział 113 bibliotek z piętnastu województw – zobacz mapę. Partnerami w projekcie były wojewódzkie biblioteki publiczne z województw lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. W spotkaniach kursu „O finansach…” 2014 zorganizowanych przez 230 bibliotekarzy uczestniczyło ponad 2 350 osób. Blisko 90% z nich to ludzie po 50. roku życia, co dziesiąty uczestnik miał więcej niż 70 lat, a ponad połowa kursantów to emeryci.

Uczestnicy dowiedzieli się w bibliotekach, jak zarządzać domowymi finansami i racjonalnie planować wydatki, jak bezpiecznie robić zakupy przez Internet, jak założyć i w jaki sposób posługiwać się bankowym e-kontem, na co zwrócić uwagę biorąc kredyt lub decydując się na założenie lokaty, jak wybrać odpowiednią ofertę ubezpieczenia, gdzie szukać porad na temat praw konsumenckich. Spotkania te poprzedziły szkolenia dla bibliotekarzy – prowadzone w formie tradycyjnej ale też i kursu e-learningowego oraz webinariów. Bibliotekarzy wyposażyliśmy też w przygotowane w ramach projektu scenariusze zajęć i kurs e-learningowy dla uczestników bibliotecznych zajęć a także materiały dla uczestników spotkań.

Już od trzech lat Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego prowadzi ten projekt z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. W latach 2012 i 2013 wiedzę z zakresu edukacji finansowej zdobyło 4 000 osób starszych.

 

ofb1 ofb2 ofb3 ofb4 ofb5 ofb6

Następny