13 czerwca 2018 r., o godz. 14.00 zapraszamy na webinarium dla bibliotekarzy i współpracowników bibliotek uczestniczących w projekcie „O finansach… w bibliotece – 5. edycja”.

Podczas najbliższego webinarium zaprezentujemy założenia, harmonogram i zasady konkursu dobrych praktyk wynikających z realizacji projektu „O finansach… w bibliotece – 5. edycja”. A także opowiemy o zasadach prowadzenia ewaluacji ilościowej i jakościowej projektu.

 

Aby wziąć udział w webinarium, należy się wcześniej zarejestrować pod adresem: https://frsi.clickmeeting.pl/ofb5/register

Osoby, które zarejestrują się na spotkanie, otrzymają wiadomość e-mail z linkiem, w który należy kliknąć, aby dołączyć do webinarium.

Przed rejestracją należy zapoznać się z Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (http://www.biblioteki.org/webinaria/Wazne_informacje_dla_uczestnikow_webinariow_organizowanych_przez_FRSI.html).

Webinarium będzie nagrywane, a osoby które nie będą mogły wziąć w nim udziału, będą mogły obejrzeć je w późniejszym terminie.

 

Następny
Poprzedni