Konkurs na najlepszą inspirację pochodzącą z projektu „O finansach… w bibliotece – 5. edycja” rozstrzygnięty!
28 piątek Wrz 2018
Written by ofinansachwbibliotece in O finansach w bibliotece
Jury konkursu na najlepszą inspirację pochodzącą z projektu „O finansach… w bibliotece – 5. edycja” oceniło 20 prac zgłoszonych do Konkursu.
Przy rozpatrywaniu zgłoszeń Jury oceniało, czy i w jaki sposób Inspiracja umieszczona na portalu www.labib.pl spełnia następujące kryteria Konkursu (opisane w § 6 ust. 1 Regulaminu Konkursu):
- innowacyjne podejście do projektu,
- efektywne i twórcze podejście metodyczne do edukacji finansowej,
- atrakcyjność prezentowanych historii uczestników kursu,
- zaangażowanie lokalnych partnerów biblioteki, wolontariuszy, przyjaciół biblioteki.
Jury zwróciło uwagę, że większość inspiracji zgłoszonych w Konkursie cechuje wysoki poziom profesjonalizmu i dojrzałości metodycznej oraz ogrom pracy włożonej w dodatkowe materiały multimedialne. Warte uwagi są również inspiracje, których autorzy i autorki opowiadali o wyzwaniach w realizacji projektu, analizowali problemy w realizacji kursów edukacji finansowej w bibliotekach i pokazywali, jak sobie z nimi radzić. Niektóre z bibliotek w pomysłowy sposób pokazały w swoich inspiracjach, jak przekuwać wiedzę teoretyczną na praktyczne działania.
Miło nam poinformować, że Jury konkursu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
-
I miejsce
(20 talentów oraz zaproszenie na seminarium ekspercie w Warszawie dla 2 bibliotekarzy-uczestników OFB):
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku – inspiracja „Finansowe rekiny z Olsztynka i gminy”
Uzasadnienie: Inspiracja jest dowodem na to, że mimo braku infrastruktury, dzięki współpracy w środowisku lokalnym i przy chęciach bibliotekarzy i uczestników można z sukcesem prowadzić podobne przedsięwzięcie.
-
II miejsce
(15 talentów oraz zaproszenie na seminarium eksperckie w Warszawie dla 2 bibliotekarzy-uczestników OFB):
Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu – inspiracja „O finansach… w bibliotece… Multimedialnej w Zgorzelcu”
Uzasadnienie: Biblioteka dzięki wnikliwej analizie sytuacja lokalnej dostosowała sposób organizacji spotkań w bibliotece do sytuacji lokalnej i potrzeb uczestników kursu.
-
III miejsce
(10 talentów oraz zaproszenie na seminarium eksperckie w Warszawie dla 2 bibliotekarzy-uczestników OFB):
Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie – inspiracja „O finansach… w bibliotece”
Uzasadnienie: Na szczególną uwagę zasługuje wzbogacenie zaproponowanych w projekcie scenariuszy o własne pomysły – produkcję toreb, czy spotkanie z dzielnicowym, który opowiedział o zagrożeniach dotyczących kwestii finansowych i sposobach radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Wyróżnienia:
(6 talentów oraz zaproszenie na seminarium eksperckie dla 2 bibliotekarzy-uczestników OFB)
- Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim – inspiracja „Fale sinusoidy czyli o wzlotach i upadkach „O finansach… w bibliotece” w Sępólnie Krajeńskim”. Za ciekawy opis radzenia sobie z wyzwaniami oraz niepoddawanie się w trudnych sytuacjach.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Łęczycach – inspiracja „O finansach…w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęczycach”. Za ciekawe przełożenie teorii na praktykę podczas realizacji modułu poświęconego zarządzaniu budżetem domowym.
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie – inspiracja ,,Bo to, co nas podnieca to się nazywa kasa”. Za ciekawą i efektywną współpracę z partnerami lokalnymi oraz doskonałe poradzenie sobie w trudnej sytuacji.
- Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie i Filia Biblioteczna w Studziankach – inspiracja „Abecadło działań „O finansach w bibliotece” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wasilkowie i Filii Bibliotecznej w Studziankach”. Za budowanie więzi pomiędzy użytkownikami bibliotek, a biblioteką.
- Biblioteka Miejska w Puławach – inspiracja „Nie łam głowy! Finanse są proste”. Za inwencję prowadzących, urozmaicanie spotkań edukacyjnych w bibliotece i wyjście poza schemat.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Osiecznicy – inspiracja „ZNAJDŹ SWÓJ SPOSÓB NA NIEWIEDZĘ – O FINANSACH W BIBLIOTECE”. Za dobre rozeznanie sytuacji lokalnej i wyjście poza schemat spotkań edukacyjnych w odpowiedzi na potrzeby członków lokalnej społeczności.
Nagrody specjalne:
(Zaproszenie na seminarium eksperckie dla 2 bibliotekarzy-uczestników OFB)
- Biblioteka Publiczna w Solcu Kujawskim, inspiracja „Jak o finansach w bibliotece dyskutowano”
- Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze, Filia nr 1, inspiracja „Jawor – owi ludzie w świecie finansów”
- Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz, inspiracja „Seniorzy z finansami za pan brat!!!”
- Gminne Centrum Kultury w Dubinach, inspiracja „”O finansach… w bibliotece” w Gminnym Centrum Kultury w Dubinach”
- Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu, inspiracja „Warto, warto, warto… O pozytywnej energii spotkań OFB5 w GBP w Rzekuniu”
- Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie, inspiracja „O finansach, o budżecie i zakupach w internecie”
- Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie, inspiracja „Szkolenie „O finansach w bibliotece” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie”
- Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoni, inspiracja „Ano w bibliotekach”
- Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrykach, inspiracja „Inspiracja z Biblioteki Inspiracji”
- Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice, Filia nr 8 Mediateka, inspiracja „Finanse są jak dobra impreza, trudno je ogarnąć….. o finansach w bibliotece”
- Gminna Biblioteka Publiczna w Sicienku, inspiracja „OFB w Sicienku, czyli o ekonomii słów parę”
Serdecznie gratulujemy!
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas seminarium eksperckiego, które odbędzie się w dniach 25-26 października w Warszawie.
Ze wszystkimi laureatami i wyróżnionymi skontaktujemy się mailowo prosząc o wybór nagrody i potwierdzenie udziału w seminarium.