Jury konkursu na najlepszą inspirację pochodzącą z projektu „O finansach… w bibliotece – 5. edycja” oceniło 20 prac zgłoszonych do Konkursu.

Przy rozpatrywaniu zgłoszeń Jury oceniało, czy i w jaki sposób Inspiracja umieszczona na portalu www.labib.pl spełnia następujące kryteria Konkursu (opisane w § 6 ust. 1 Regulaminu Konkursu):

• innowacyjne podejście do projektu,
  • efektywne i twórcze podejście metodyczne do edukacji finansowej,
  • atrakcyjność prezentowanych historii uczestników kursu,
  • zaangażowanie lokalnych partnerów biblioteki, wolontariuszy, przyjaciół biblioteki.

Jury zwróciło uwagę, że większość inspiracji zgłoszonych w Konkursie cechuje wysoki poziom profesjonalizmu i dojrzałości metodycznej oraz ogrom pracy włożonej w dodatkowe materiały multimedialne. Warte uwagi są również inspiracje, których autorzy i autorki opowiadali o wyzwaniach w realizacji projektu, analizowali problemy w realizacji kursów edukacji finansowej w bibliotekach i pokazywali, jak sobie z nimi radzić. Niektóre z bibliotek w pomysłowy sposób pokazały w swoich inspiracjach, jak przekuwać wiedzę teoretyczną na praktyczne działania.

Miło nam poinformować, że Jury konkursu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

• I miejsce

(20 talentów oraz zaproszenie na seminarium ekspercie w Warszawie dla 2 bibliotekarzy-uczestników OFB):

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku – inspiracja „Finansowe rekiny z Olsztynka i gminy”

Uzasadnienie: Inspiracja jest dowodem na to, że mimo braku infrastruktury, dzięki współpracy w środowisku lokalnym i przy chęciach bibliotekarzy i uczestników można z sukcesem prowadzić podobne przedsięwzięcie.

• II miejsce

(15 talentów oraz zaproszenie na seminarium eksperckie w Warszawie dla 2 bibliotekarzy-uczestników OFB):

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu – inspiracja „O finansach… w bibliotece… Multimedialnej w Zgorzelcu”

Uzasadnienie: Biblioteka dzięki wnikliwej analizie sytuacja lokalnej dostosowała sposób organizacji spotkań w bibliotece do sytuacji lokalnej i potrzeb uczestników kursu.

• III miejsce

(10 talentów oraz zaproszenie na seminarium eksperckie w Warszawie dla 2 bibliotekarzy-uczestników OFB):

Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie – inspiracja „O finansach… w bibliotece”

Uzasadnienie: Na szczególną uwagę zasługuje wzbogacenie zaproponowanych w projekcie scenariuszy o własne pomysły – produkcję toreb, czy spotkanie z dzielnicowym, który opowiedział o zagrożeniach dotyczących kwestii finansowych i sposobach radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Wyróżnienia:

(6 talentów oraz zaproszenie na seminarium eksperckie dla 2 bibliotekarzy-uczestników OFB)

Nagrody specjalne:

(Zaproszenie na seminarium eksperckie dla 2 bibliotekarzy-uczestników OFB)

Serdecznie gratulujemy!

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas seminarium eksperckiego, które odbędzie się w dniach 25-26 października w Warszawie.

Ze wszystkimi laureatami i wyróżnionymi skontaktujemy się mailowo prosząc o wybór nagrody i potwierdzenie udziału w seminarium.